Hurafe mi ? -Evet hurafe.

Geçtiğimiz günlerde Konya’ya bir gezi düzenledik. Konya’ya gitmişken Mevlana Müzesini gezmemek olmazdı. Oldukça etkileyici,uhuvetli ve tekrarlamayı düşündüğüm bir kazanımdı benim için. Girdiğim her camide,gezdiğim her yerinde bir huzur çöktü içime. Ayrıca büyükşehir olmasıyla birlikte yaşanası bir şehir. Bir de insanları var tabi. Karşılaştığım insanlar sıcak ve misafirperver geldi bana. En azından ayak üstü durup iki çift laf edebiliyorsun. Ayrıca “ikramlarımız ücretsizdir” tabelası olan bir mekanla karşılaştım ki bu beni çok şaşırttı.
Konya,Mevlana Müzesi-Türbesi diye geziyorduk. Burda çok şaşırmadığım ama üzüldüğüm bir olayla karşılaştım. Olay şöyle gerçekleşiyor: Mevlana Müzesi içinde dinlenmek için bir çeşmenin yanına oturduk. Çeşmenin ufak bir havuzu var ve ortadan su akıyor. Çeşmenin içinde ise Türk ve yabancı paralar vardı. Şaşırtıcı ! Şaşırdığım yeri ise paranın, su içilen,ufak ve herhangi bir dileği gerçekleştiremeyecek,küçük,sıradan bir çeşmenin içinde yeri ne ? İtalya/Roma’da ki Trevi çeşmesi’mi sandılar anlamadım. O da mitolojik bir saçmalık ,en azından görkemli bir yapı. Yahu ufacık çeşme’den ne istiyorsun sen? Mevlana’nın Türbesi’ndesin ve medet umduğun şeye bak. Çeşme!
Neyse olmuş bitmiş dedik. İnsanlar neye inanacağını karıştırmış,olmaması lazım ama olmuş,olsun. Ama biz otururken bir bayan geldi ve elinde para, atacakken “dur yapma!” dedik,türk filmi misali 🙂 Hafif bir gülümseme oldu bayanda. “Yanlış yaparsınız,böyle birşey yok,o kuyuya para atmak diye birşey yok,bunlar hurafe” dememize rağmen tebessümünü bozmadan attı parayı. Sonra çantasından ikinci bir para daha çıkardı. “Yok artık” diyebildim. Neye yarar ikinci parayıda attı. Çevrede geziye gelmiş küçük çocuklar bizim tepkilerimizi izlemiş yapılanın yanlış olup olmadığını soruyolardı. Tabiki yanlış olduğunu,dinimize aykırı olduğunu ve dinimizde sadece dua etmenin geçerli olduğunu söyledik. O çocuklar bile bizi dinledi,dediklerimize anlam verdiler.
Yazık,çok yazık. Mevlana Türbesi’ne gelmiş,su akan bir çeşmeden medet umuyorsun. İnancımız bukadar zayıf olamaz,olmamalı.
Bu yanlış inanışlardan bir kaçına daha değinmek istiyorum. Bu bahsedeceklerim tamamen hurafedir ve dinimizce hiçbir hükmü,anlamı ve yeri yoktur.
Çaput bağlama hurafesi,türklerin eski dinleri olan Şamanizm’e dayanıyor. Onların inançlarına göre dağ,göl,ırmak ve büyük ağaçların birer ruhu vardır ve bu ruhlar Türk yurdunı korumaktadır. Onlar,bu koruma işinden dolayı kişilerden kurban istemektedirler. İnanışa göre bu ruhlar çok kanaatkardır ve onları çaput,bir tutam at kılı veya kurban niyetiyle atılan bir taş parçası bile tatmin etmektedir. Türkler Müslüman olduktan sonra tam olarak bu adetlerini bırakamamışlar. Halbuki bu tür şeyler İslam’a tamamen zıttır.
Mum yakmak. Türbe,mezar,tekke vb. yerlerde mum yakma adeti,eski cahiliye çağından kalma adetlerden birisi. Bu adet bize Mecusilerden ve Hristiyanlardan geçmiştir. İslam’da cami duvarına,kabir taşına,mezar taşına,mum yakılır diye bir inanç yoktur. Tamamen yanlış inançtır ve hurafedir.Ancak dinimizde türbe veya mezarlara ağaç ve çiçek dikilmesi tavsiye edilmiştir.
Kurşun dökmek. Halk arasında “göz değmesi,göze gelme” diye adlandırılan bir “nazar” inancı vardır ki, “Nazardan Allah’a sığının. Çünkü nazar gerçektir” hadisinin ifadesiyle nazar haktır. Günümüzde nazarın etkisinden korunmak üzere korunma ve kurtulma tedbirleri olarak bazı tedbirlere başvuruluyor ki bu tedbirlerin dini bir aslı olmamakla beraber bunların hepsi birer hurafedir. Nazardan korunmak veya kurtulmak için kurşun döktürmek,çeşitli nazar boncukları,diş,kemik,tırnak gibi nesneleri takmak dini açıdan mahzurludur. Nazar haktır dedik. Ozaman bundan korunma çareleri de vardır. Peygamber Efendimiz (s.a.s) nazar değmesine karşı, Ayetü’l-Kürsi,İhlas,Felak ve Nas surelerini okumuş ve biz Müslümanlara da tavsiye etmiştir.
İşte böyle bazı hurafelerle yetişiyoruz,yetiştiriliyoruz,yetiştiriyoruz. Dinimize göre eğer ki birşey istiyorsan sadece dua et. Bize hak olan duadır.
Bakara Suresi 153
“Ey iman edenler ! Sabır ve namazla isteyin. Şüphe yok ki Allah, sabredenlerle beraberdir”.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s