Hayatlar, Birbirine Bağlanmıştır..!

Bilmediğiniz birşeyi anlatmayacağım. Sadece görünce hatırladığım, zaten vâr olan bir hissi biraz daha somutlaştırarak güçlendireceğim.

image

Bir zamanlar bir ağaç, can bulmuş bir tohumdan. O tohumun, yeşerdiği yere geliş serüveni nedir kim bilir…

İhtimalleri sayabiliriz.
Bir hayvanın dışkısında canlı kalmış bir tohum, rüzgarın taşıdığı bir tohum yada bir insanın aşıladığı fidan olarak yetişmiş olabilir bu ağaç. Velhasıl büyümüş, gelişmiş; bulunduğu yörede meyve vererek, gölge ederek, göze ve gönle hitap ederek; hayatı son bulduğunda da, eve ocağa yakacak işlevini görmüştür.

Hani, bir insan yaşar, ölür ve toprakta yer eder. Yaşamı boyunca çevresine sağladıkları bir yana, yok olduktan sonra da etkileri daim olur çoğu zamanda. Yaşadığı süreçte, çevresinde bıraktığı öğretiler, anlatılar, örnek olan davranışlar yani genel olarak kalıcı etkileri vardır. Çoğu insan, yani çevresinde ona değen çoğu insan bunlarla, bunların altında yada üstünde yaşar. O insanın bıraktığı etkilerle yaşar. O ölse de, hâla yaşar…

Bu ağacın gelişimini anlattım. Son olarak, hayatı sona erdi ancak etkisi ve faydası devam etti. Çürümeye başladı, mantar sporları üredi ve türedi. Salyangoz, yaşamı için gerekenleri üzerinde buldu. Görünmeyen kurtlar, karıncalar ve birçok can bulan hayat…

Bu ağaç, hala daha geçmiş kalıntılarıyla çevresine katkı sağlamaya, yaşamlara destek olmaya devam ediyor. Ekolojik sistemde ufak olsa da, muazzam yaratılmış bir düzen parçası.

Buraya kadar ki herşey açık ve anlaşılır. Hissedildiğini umuyorum…

Ve bir çabam var!
Yokken, sonsuz bir değerle yaratıldım. Hani değersiz ve kıymetsiz hissederiz ya kendimizi, gönül verdiğimiz sonu olan insanların umursamazlıkları karşısında. İşte o düşünceyi yok edecek bir sonsuzluğu, sonsuz değeri hissettim ve yaşadığım dönemimdeki önemimi kavradım. Bundan sonraki süreç ise, bu kavramı güçlendirmek üzerine. Yani çabam, o ağaç gibi yaşamak; bana verilen tüm donanımı hem kendim için kullanmak, hem de çevremle paylaşmak ve hatta öyle seviyelere ulaşmak ki; ben, yaşamım sona erdiğinde de, yol arayanlara ve yardım bekleyenlere, benden daha üstün ve güçlü donanımlara tez vakitte ulaşmaları için, hakikate ulaştıran bir yaşam örneği sunmak.

Nedeni ise, anlatırken oldukça basit. Toplumu oluşturan her bir bireyi, hakikate ulaşmak için önce kendimde sağlayacağım donanımlarla desteklemek ve destekletmek. Tek başına yaşamak için gelmediğim bu dünyada birbirimize destek olmak.

Ağacın bu etkileri ekolojik sistemde ne kadar küçük ama etkili parçaları ise, benim etkimin de bir farkı yok. Küçük ama etkili. Hakikate ulaştıran herşey, toplumun herbir bireyinde kabul gördüğünde, yaşamlar birleşecek ve aynı ortamı paylaşamasak da, aynı hayatları yaşayacağız. Gidişatı, doğru bir düzene oturtmanın yolu da budur.
O ağaç gibi, bizim de hayatlardaki kalıcılığımız, destekleyici ve kucaklayıcı olsun.

Şu âna kadar paylaştığım herşey de, bu anlattıklarıma ulaşmak adına yapılmış çabalar.
Siz de hissedin ve farkedin. Sonra bunları paylaşın. İşte bu kadar..!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s